Gayrimenkul Yatırımı ile Türk vatandaşlığı kazanma tutarı 400 bin dolar oldu

Gayrimenkul Yatırımı ile Türk vatandaşlığı kazanma tutarı 400 bin dolar oldu

Türk vatandaşı olma hakkı kazanmak için birçok alternatif bulunmakta. Bu alternatiflerden en çok öne çıkan ve tercih edilenlerden biri ise konut satın alma seçeneği. Bu alternatifin diğerlerine göre öne çıkmasının sebebi ise sürecin oldukça kolay işlemesi.

            Genel olarak konut satın alarak Türk Vatandaşlığına başvuru hakkı kazanma prosedürlerine değinecek olursak, kanunca belirlenmiş meblağ tutarında taşınmaz satın almak vatandaşlık başvuru hakkı kazanılmasını sağlar.

            Türkiye’de konut satın almak için gerekli belgeleri tamamladıktan sonra yetkili kurumlarda şahsen veya vekil yardımı ile satın alma işlemi gerçekleştirilir. İlgili kanuna göre, vatandaşlık başvurusu yaptıktan sonra taşınmaz 3 yıl süre ile elden çıkarılamaz. Konut alımı gerçekleştikten sonra Tapu ve gerekli belgelerle birlikte yetkili kurumlarda Türk Vatandaşlığı başvuru işlemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

            Yakın zamanda gerçekleştirilen hükümet toplantısında Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınacak gayrimenkulün değerinin 400 bin dolar olarak belirlenmesi kararlaştırıldı. 2018 yılında düzenlenen kanun ile bu miktar 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmüştü. Bu yükselişle beraber gayrimenkul piyasasının da yükselişe geçmesi kaçınılmaz bir gerçek olarak görünüyor.

            Hükümet toplantısının genel başlığı, Türk vatandaşlığı başvuru için satın alınacak taşınmaz değeri olsa da değişikliğin resmî gazetede yayınlanmasının ardından kanunda başka maddelerin değişip değişmediği öğrenilmiş olacak.

            Her ne kadar fiyat artışı olumsuz bir faktör olarak görünse de diğer Avrupa ülkeleri vatandaşlık başvuru süreçlerinin daha uzun ve teferruatlı olması sebebi ile Türkiye’nin bu noktada tercih edilmeye devam etmesi bekleniyor.

Share: