Nest Invest, en doğru ve güvenilir yatırım istatistikleri

Nest Invest, en doğru ve güvenilir yatırım istatistikleri

 Türkiye jeopolitik konumu itibarıyla Asya, Avrupa ve Afrika’nın birbirlerine en çok yaklaştıkları noktada bulunan ve bölgedeki ülkeler arasında geçiş bölgesi oluşturan bir ülkedir. Ortadoğu ve Avrupa arasında adeta bir köprü vazifesi gören Türkiye, pek çok farklı etnik kökenden insana ev sahipliği yapıyor. Güçlü ekonomisi, geniş pazarı ve ulaşım kolaylığı avantajları ile gayrimenkul piyasasında oldukça önemli bir yere sahip. Bunun yanı sıra sağlık, turizm ve eğitim sektöründe sunduğu imkanlar çerçevesinde potansiyel bir mutlu yaşam alanı.

            Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 artarak 147 bin 143 oldu. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler bu büyümede oldukça büyük pay sahibi. Ayrıca Türk emlak piyasasında yaşanan bu hızlı gelişmede, yabancı alıcıların da rolü büyük.

Yine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %4,5 oldu. Bununla birlikte, yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 artarak 6 bin 630 oldu. Yabancı konut satışı sayısında, eylül ayında İran vatandaşları Türkiye'den bin 323 konut satın alarak zirveye oynarken, 990 konut ile Irak ve 540 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları zirveyi takip etti. İstanbul’da yabancılara 2 bin 995 konut satılırken, sıralamayı bin 358 konut satışı ile Antalya, 408 konut satışı ile Ankara izledi.

Türkiye, yatırım ve yatırımcıya verilen önem ve muadillerine göre her geçen gün daha fazla gelişen gayrimenkul satış oranları ile dünyada sektöre yön veren bir ülke. Sunulan pek çok imkân ve sahip olunan pek çok avantajla birlikte ülkemiz, gayrimenkul endüstrisinde yatırımcılar ve alıcılar için oldukça büyük bir fırsat.

Share: