Gayrimenkul yatırımı için doğru zaman mı?

Gayrimenkul yatırımı için doğru zaman mı?

Yatırım sektörünün bel kemiği olan gayrimenkul yatırımı pek çok büyük yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Pandemi koşullarının dünyamıza getirdiği yeni normallerle birlikte pek çok yatırımcının aklında gayrimenkul piyasasının akıbeti hakkında sorular bulunuyor. Peki gayrimenkul yatırımı için doğru zaman mı?

Türkiye’de taşınmaz sahibi olmak isteyen kişilerin pek çok sebeple ülkemizi tercih ettiği biliniyor. Özellikle Ortadoğu ülkeleri için kültürel ve dini yakınlık tercih sebebi olurken dünya genelinde İklim, ulaşım kolaylıkları, mutlu bir yaşam ve yatırıma elverişli olması öne çıkıyor. Bunların yanı sıra gayrimenkul sahibi olmak Türk vatandaşlığı kazanmak için de bir yöntem, bu nedenle de ülkemizi tercih eden alıcılar bulunuyor.

Gayrimenkul sahibi olan yatırımcıların %61’inin İstanbul’u tercih ettiği Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) araştırmalarından elde edilen veriler arasında. Bulunmuş olduğu konum, kültürel çeşitlilik ve kolay ulaşımı bu istatistiğin oluşmasında büyük etken. Ayrıca son yıllarda gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin pek çoğu yeni yapılan konutları tercih ediyor. Hatta pek çoğu henüz tamamlanmamış gayrimenkuller satın alıyor. Bu da Türkiye gayrimenkul sektörüne duyulan güveni gözler önüne seriyor.

Gayrimenkul sektörü pandemi sürecinin etkileyemediği nadir sektörlerden. Pek çok yatırımcının güvenli limanı olmaya başlayan gayrimenkul yatırım sektörü hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Konut talebinde hiçbir değişiklik gözlenmezken, sahip olunan konutlarda elden çıkarılmıyor. Yine (GİGDER) tarafından elde edilmiş verilerde yabancı yatırımcıların %92,7’sinin konutlarını ellerinde tuttukları, %7,3’ünün ise satma eğilimli oldukları görünüyor. Bu istatistikte Türk gayrimenkul piyasasına olan güveni kanıtlıyor.

            GİGDER, yurt dişi yatırımcıları üstünde yapılan ankette pek çok yatırımcının 2008 ve sonrası ülkemizi tercih ettiği özellikle de 2014 sonrasında ivmeli bir yükseliş olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu yatırımcıların %32,5’luk kısmı gayrimenkulün değerlendiğini söylerken, %24,2’lik kısmı değerin artmadığını söyledi. Satın alma sebebi her ne olursan olsun Türkiye, yatırımcıya verdiği önem ve sahip olduğu imkanlarla gayrimenkul sektöründe doğru tercih.

Share: