Evsel Atık Nasıl azaltabiliriz

Evsel Atık Nasıl azaltabiliriz

Dünyamız her geçen gün bir öncekinden daha fazla insan nüfusunu barındırmaya devam ediyor. Artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte insanlar “tüketim toplumu” olarak adlandırılan bir sosyoloji terimiyle nitelendirilmeye başlandı. Hızla azalmaya devam eden dünya kaynakları, artan tüketim ve israf sebebi ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Sadece günümüz için değil gelecek nesiller içinde bu alışkanlıklarımızdan vaz geçmek ve hayatımızın her alanında sürdürülebilirlik ilkesini benimsemek önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.
Sürdürülebilirliği artırmak için yapılabilecek pek çok uygulama var. İş yerimizde, bir yerden bir yere giderken, dışarda vakit geçirirken ve hatta evimizde yapabileceğimiz her türlü tasarruf daha az kaynak tüketmemizi sağlarken, sürdürülebilirlik noktasında bizi bir adım öteye taşıyor. Elektrik ve su tüketimini azaltmak, ısı yalıtım sistemlerine sahip olmak ve en önemlisi atıklarımızı olabildiğince azaltmak evimizde alabileceğimiz bazı önlemler arasında.
Peki nedir bu evsel atık? Evsel atık evde oluşan, kullanım sonrası artık ihtiyacımız olamayan malzemelere verdiğimiz isimdir. Evde tükettiğimiz gıdalar, hijyen ürünleri, temizlik ürünleri evsel atıkların miktarının artmasına yol açıyor. Evsel atıkların geri dönüştürülmemesi, karbon ayak izimizi artırırken sürdürülebilirliği azaltıyor. Pek çok gelişmiş ülkede evsel atıkların geri dönüşüm oranı oldukça yüksekken az gelişmiş ülkelerde %15-%20 bandında seyrediyor. Geri dönüşüm noktasında atık ürünlerin doğru bir şekilde kategorize edilmesi de önem teşkil ediyor.
Evsel atıkları birkaç başlıkta kategorize edebiliriz. Evsel katı atıklar, geri dönüştürülebilir atıklar, vernik, boya ya da ilaç gibi tehlikeli atıklar, yeşil atıklar mobilya ya da beyaz eşya gibi hacimli atıklar bunlardan bazıları. Bu atıkların gelişigüzel çöplere boşaltılması çevre kirliliğini oldukça artırıyor.


Evsel atıkları nasıl azaltabiliriz?

Birçok kez kullanılabilen yani kullan at olmayan ve uzun ömürleri ürünleri tercih etmek evsel atıkları azaltmak konusunda iyi bir başlangıç olabilir. Değişen yaşam koşulları ve teknolojinin insanlığa sündüğü bazı pratik ama uzun ömürlü olmayan ürünlerden kaçınmak atıkları azaltmamızda büyük rol oynuyor. Kağıt havlu, kağıt peçete gibi ürünler kullanmamak, şarj edilebilir pillere yönelmek, buzdolabı poşeti yerine kapaklı kaplar kullanmak bu önlemlerden bazıları.
Bir diğer yöntem olarak plastik kullanımını olabildiğince azaltmak olarak verebiliriz. Plastik ürünler hayatımızda pek çok pratik çözüm kazandırmış olsa da atık yönetimi noktasında oldukça yetersiz. Uzun süreli kullanım için üretilmiş olan plastik ürünler olmasına rağmen pek çok plastik ürün tek kullanımlık ya da kısa ömürlü. Plastiğin doğada yok olma süresi göz önünde bulundurulduğunda daha çevreci malzemelerden yapılmış ürünler kullanmak hem sağlığınızı koruyor hem de atık miktarını azaltıyor.
Eski ürünleri değerlendirmek ve ihtiyacımız olan ürünleri kendimiz üretmek atık azaltmak için oldukça iyi bir yöntem. Vadesi dolmuş kullanılmayan eşyalarımızı başka şeylere dönüştürmek zevkli olduğu kadar çevre dostu bir yöntem. Kimyasal temizlik malzemeleri satın almak yerine doğal yöntemler kullanmak ve dondurulmuş ya da konserve gıdalardan kaçınmak evsel atıkları azaltmak için önemli bir adım.
Son yöntem olarak plastik poşet kullanımından kaçınmak söylenebilir. Alışverişlerimizde bez torbalar veya file kullanmak plastik kullanımı için iyi bir önlem olmasının yanı sıra, yıkanabilir ve tekrardan kullanılabilir ürünler olması sebebi ile hem hijyen açısından hem de tasarruf açısından oldukça önemli. Dışardan yiyecek söylemek yerine evde yemek pişirmekte plastik poşet kullanımını azaltan önlemelerden.
Evsel atıkları azaltmak için daha pek çok yöntem sıralanabilir. Bu basit ama can alıcı önlemleri almak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak ve sonlu kaynaklarımızı korumak için her insanın bir diğerine karşı olan sorumlulukları arasında.

Share: