Dünyanın Merkezinde Bir Şehir!

Dünyanın Merkezinde Bir Şehir!

İstanbul, pek çok otorite tarafından “Dünya Başkenti” olarak anılan nadide bir şehirdir. Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan oldukça değerli bir kent olan İstanbul, her insanın içinde hayatını devam ettirmek istediği bir metropoldür. 

Geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu şehirde, iki yakayı  birbirine bağlayan köprülerin uçlarından başlayarak, boğazın her iki yakasına yayılmış yüzlerce yıllık saraylar, camiiler, sarnıçlar ve daha pek çok tarihi miras yer almaktadır. Şehrin pek çok noktasında gayrimenkuller, tarihle iç içe bulunmaktadır. Tarihi dokuyu koruyarak inşa edilmiş bu yerler, eski uygarlıkları misafir ediyormuş hissini yaşatır. 

Sahip olduğu tarihi dokunun yanı sıra İstanbul, her semtinde farklı bir kültürel yapı bulunduran kozmopolit bir şehirdir. Eminönü, Beyoğlu, Nişantaşı, Beşiktaş, Kadıköy, Beykoz… Kimi mahalle yaşantısıyla, kimi doğasıyla, boğaz havasıyla, tarihiyle pek çok farklı yaşam tarzını içinde barındıran bölgelerdir. Her biri ayrı bir şehir gibi kalabalık olan bu yerleri ilk gördüğünüz andan itibaren birbirinden ayırt edebilirsiniz. Pek çok yaşam tarzı sunan bu şehir her kesimden insana ev sahipliği yapabilecek niteliğe sahiptir.

İki farklı denize ev sahipliği yapan İstanbul, gelişmiş limanları, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan köprüleri, demir yolları ve karayolları ile lojistik açıdan oldukça gelişmiş bir ticaret şehridir. Dünyanın merkezinde olan bu şehir sahip olduğu ekonomik ve ticari güç sebebi ile her geçen gün değerine değer katmaktadır. Kıymetli olan konumlar daha çok değerlenmekte gelişen ve büyüyen şehirleşme ile birlikte pek çok arazi de bu kervana katılmaktadır.

İstanbul ve Çanakkale Boğazı Akdeniz ve Kara denizi birbirine bağlayan tek su yolu olarak stratejik bir öneme sahiptir. Türkiye’nin olduğu kadar Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerinde güvenliğini ve deniz ticaretini sağlamaktadır. Deniz taşımacılığı en etkili ve ucuz taşıma yöntemlerinde biri olduğu için İstanbul Limanları adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Dünya merkezi olmak kolay değil! İstanbul’da pek çok yerleşim yerinde hayat 24 saat devam eder. Gün içerisinde yaşanan hayat ve gece yaşanan bambaşka bir hayat vardır. Kahvehaneler, restoranlar, kütüphaneler, eğlence merkezleri hemen hemen her zaman hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra pek çok alış veriş merkezine sahip olan İstanbul her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz niteliğe sahiptir. Modayı takip etmek, ünlü markalara ulaşmak teknolojiyle bütünleşmek oldukça kolaydır.

Sosyal hayatınızı, iş hayatınızı ve tabi ki özel hayatınızı maksimum koşullarda yaşayabileceğiniz bu şehir, sunduğu imkanlar sebebi ile her yıl on binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. İstanbul’da bir kez bulunmuş olan herkes, bu şehirde yaşamanın ne kadar baştan çıkarıcı olacağını hayal etmiştir. 

Sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan insanın ruhunu doyuran İstanbul, yeni bir yol çizmek isteyen herkese, vazgeçilmez bir yaşam sunmayı bekliyor.

Share: